slider-1 slider-4

З пастирського послання святого Йосифа Більчевського до духовенства і вірних

з нагоди п’ятдесятої річниці оголошення догмату Непорочного Зачаття

Львів, в урочистість св. Станіслава Костки, 1903 р.

Улюблені мої в Ісусу Христі, Господі нашім!

П’ятдесят років минає (1854) від моменту, коли Божий Намісник на землі, безсмертної пам’яті Папа Пій ІХ, у прекрасному оточенні кардиналів і єпископів, перед незліченною громадою вірного народу промовив ці натхнені Святим Духом і непомильні слова: “На честь святої і неподільної Трійці, для слави і прикраси Богородиці Діви, для піднесення католицької віри і примноження християнської релігії, авторитетом Господа нашого Ісуса Христа, блаженних Апостолів Петра і Павла і Нашим, освідчуємо, проголошуємо і постановляємо, що наука, яка стверджує, що Пресвята Діва Марія у першу мить свого зачаття особливою Всемогутнього Бога благодаттю і привілеєм, з огляду на заслуги Ісуса Христа, Спасителя людського роду, збережена вільною від усякого бруду первородного гріха, що об’явив Бог, і тому всі вірні повинні твердо і постійно її визнавати”

Це відбулося 8 грудня 1854 року. Цією постановою Намісник Христа на землі добув зі скарбниці нашої святої Віри нову і давню річ одночасно; давню – з походження, бо Божою і католицькою традицією; новою – своїм урочистим, догматичним визначенням.

Хто б сьогодні ще засумнівався в Непорочному Зачатті Пресвятої Діви Марії, вже б не був католиком.

П’ятдесяту річницю цієї вікопомної в історії Церкви події великий Папа Леон ХІІІ постановив відзначити урочистостями по всьому світі. Тим часом він пішов по щедру нагороду до трону Бога. Запевне, у Божому задумі було записано, щоби те, що Пій ІХ розпочав, довершив його наступник Пій Х (…). Прагне він 1904 року весь католицький світ привести до ніг Непорочно Зачатої і закликає всіх вірних, щоб винятковіше Її вшанували. (…)

Справжнє вшанування має, однак, спиратися і ґрунтуватися на вірі. Мусить воно випливати з істин святої релігії, як промінь сонця вибігає з сонячного вогнища і як ріка випливає зі свого джерела. Кожна молитва Церкви та істина святої Віри так тісно між собою пов’язані, що знаючи одну, одночасно пізнається друга. Кожне вшанування – це квітування святої Віри. (…)

* * *

Улюблені мої брати! Слідом за оголошенням догмату Непорочного Зачаття пішли невдовзі численні об’явлення Пресвятої Діви в Лурді. Побожні люди сприйняли ці об’явлення як знак і нагадування, що діти Марії, увесь світ, є хворий, дуже хворий. Але одночасно вони втішали себе і інших надією, що ці об’явлення – це віщування, що дитина буде здоровою, адже ніщо так не лікує дитя як близькість, як постійна присутність доброї, улюбленої матері. (…)

Джерело: Arcybiskup Józef Bilczewski, Listy pasterskie, odezwy, kazania i mowy okolicznościowe t. 1, Lwów – Kraków 2005, s. 151-166

Опрацювала і переклала Любов Кондрак