slider-1 slider-4

 

Свято Кафедри Святого Петра згадується ще у IV столітті у Філокаліанському календарі 354 року. Цим святом виявляється подяка Богові за місію, яку він дав Петру та його наступникам. Факт, що саме апостол Петро став першим єпископом Риму, підтвердив святий Климент у I столітті. Слово «кафедра» означає престол єпископа, який розташований у головному храмі дієцезії. Саме тому цей храм називають «кафедральним» і є він символом єпископської влади і пастирського «вчительства», тобто євангельського вчення, яке єпископ, як наступник апостолів, покликаний зберігати і передавати християнській спільноті.

Коли єпископ приступає до керування помісною Церквою-дієцезією – яку йому доручили, в митрі і з пасторалом, він сідає на кафедрі. З цього місця він буде направляти як вчитель и пастир шлях віруючих у вірі, надії і любові. Кафедра єпископа Риму підкреслює місію вчителя і пастиря, яку доручив Христос Петру. Його Господь поставив началом і видимою основою єдності Тіла Христового, яким є Церква. «Тож і я тобі заявляю, що ти – Петро (скеля), і що я на цій скелі збудую мою Церкву й що пекельні ворота її не подолають. Я дам тобі ключі Небесного Царства, і що ти на землі зв'яжеш, те буде зв'язане на небі; і те, що ти на землі розв'яжеш, те буде розв'язане й на небі.” (Мт 16, 18-19). Тому кафедра Єпископа Риму являє собою символ єдності Божого народу і нагадує що саме Петра Христос установив своїм намісником на землі. Можливо, невипадково це свято встановили саму у IV столітті, воно мало нагадувати про першість Єпископа Риму в Церкві, коли Церква отримала свободу і почали зароджуватись єресі і розколи.

У наш час про це нагадує скульптурна композиція у центральному вівтарі храму Святого Петра в Римі. Вона містить крісло, яке згідно передання, належало святому апостолу Петру, і яке подарували папі Йоану VIII. Кафедра була створена італійським архітектором Джовані Берніні. Крісло апостола Петра підтримують чотири Вчителі Церкви: з зовнішньої сторони представники Західної Церкви – Амвросій Медіоланський і Августин Аврелій одягнені в західні митри , а з внутрішньої – представники Східної Церкви – Афанасій Великий і Йоан Золотосутий з непокритими головами. Ця кафедра символізує єдність і структуру Церкви, що незалежно від обряду, покликана вести людей до Бога, використовуючи дві Традиції, які взаємно доповнюють одна одну. А Головою Церкви є Єпископ Риму, який є правомірним наступником апостола Петра, якого вибрав сам Христос.

Опрацював Андрій Мельник