slider-1 slider-4

 На відміну від попередніх отців, про святого Полікарпа збереглося досить багато відомостей, які нам залишив св. Іриней Ліонський, його учень. Св. Іриней так розповідає про нього: «Я міг би описати навіть місце, де сидів блаженний Полікарп; можу показати його ходу, спосіб його життя та зовнішній вигляд, його бесіди до народу, як він розповідав про своє спілкування з Іоаном та з іншими самовидцями Господа».

Святитель Полікарп, єпископ Смирнський, народився близько 70 року, жив у Малій Азії, в м. Смирні. Рано залишившись сиротою, він був вихований, за вказівкою ангела, благочестивою вдовою Калістою. Після смерті названої матері Полікарп роздав своє майно і став слугувати хворим і немічним. Його дуже полюбив і наблизив до себе святий Вукол, єпископ Смирнський. Він висвятив Полікарпа в диякона, доручивши йому проповідувати в храмі Слово Боже. Вже біля 110 року, як засвідчує св. Іриней, Полікарп був рукоположений на єпископа Смирнського апостолом Іоаном Богословом. Крім цього, він свідчить, що святий жив довго і в глибокій старості закінчив своє життя славним мучеництвом. Він завжди вчив тому, що знав від святих апостолів, що передає Церква і що одне тільки істинне (Проти єресей, кн. 3: 3). Нарешті, він вказує, що при папі Аникиті (154 -166) св. Полікарп був у Римі, де вів суперечку з папою про день святкування Пасxu, а також навернув у християнство багатьох єретиків, причому Маркіону старець сказав при зустрічі: «Я впізнав тебе як первенця сатани» (Проти єресей, кн. 3: 4). Блаженний Ієроним говоріть, що після смерті св. Ігнатія Богоносця св. Полікарп став «поводирем всієї Азії».

Відправляючись до Риму, де його чекала страта (він був розтерзаний дикими звірами), св. Ігнатій писав святому Полікарпу: «Як керманичам потрібні вітри або охопленому бурею пристань, так теперішньому часу потрібний ти для того, щоб досягнути Бога» (Посл. до Полікарпа, 2 гл.). Таке авторитетне становище св. Полікарпа і послужило головною причиною його мученицької смерті.

Він перший зі всіх мучеників, чия смерть в наслідування Христу була детально описана в «Окружному посланні Смирнської Церкви до інших Церков». За свідченням «Мучеництва св. Полікарпа» (12 гл.), натовп смирнських язичників, коли вели його на страту, кричав: «Це вчитель Азії і отець християн». Точну дату мученицької кончини св. Полікарпа назвати важко. Думки дослідників коливаються між 155-166 роками. Відомо тільки одне — він постраждав за Христа і був спалений у 86-літньому віці. Більшість вчених смерть св. Полікарпа датують 155 роком після Р. Хр.

За життя святитель написав кілька послань до пастви і листів до різних осіб. До нашого часу дійшло його «Послання до Филип’ян», яке, за повідомленням блаженного Ієронима (Про відомих мужів, 12 гл.), читалося в Малоазійських Церквах за богослужінням. Приводом до написання «Послання» було прохання св. Ігнатія привітати Антиохійську церкву у зв’язку із закінченням гоніння. Виконуючи прохання, филип’яни відправили послання в Смирну для того, щоб передати його в Антиохію. Разом з цим вони просили св. Полікарпа надіслати їм послання св. Ігнатія і сповістити про становище своєї Церкви, зокрема про сріблолюбство пресвітера Валента і його дружини, які, вірогідно, приховали гроші, зібрані для бідних. У відповідь на їхнє послання і прохання св. Полікарп відправив своє «Послання».

Загалом, послання св. Полікарпа має переважно морально-повчальний характер, догматичний зміст цього твору не багатий. Св. Полікарп закликає филипійських християн служити Богу «у страсі та істині» і залишити «марне пустомовство і заблудження багатьох» (2 гл.). Судячи з цього, даний заклик і засторога направлені проти докетичної христології «псевдо-гностиків», оскільки далі говориться: «Хто не визнає свідчення хресного, той від диявола; і хто слова Господні тлумачитиме за власним бажанням та говоритиме, що немає ні воскресіння, ні суду, той первенець сатани» (7 гл.). Головна тема морального вчення — тема праведності. Основними чеснотами, якими досягається ця праведність, є віра, надія і любов, тому що «хто в них перебуває, той виконав заповідь праведності». До цих трьох основних чеснот св. Полікарп приєднує дві головні аскетичні — піст і молитву. У своєму «Посланні» св. Полікарп говорить тільки про пресвітерів і дияконів, але ніде не говорить про єпископа, хоча сам себе відрізняє від пресвітерів. Він закликає християн «коритись пресвітерам і дияконам як Богу і Христу» (5 гл.). Краще за все пояснити цю обставину тим, що св. Полікарп скористався відомою в той час термінологією, особливо розповсюдженою за Заході, за якою єпископ також називався пресвітером і не виділявся різко із колегії пресвітерів, хоча серед них він один тільки мав єпископські права. У всякому разі послання не дає абсолютно ніякого приводу робити якісь висновки пресвітеріанського характеру, як дехто намагається це зробити.

Деякі патрологи приписують св. Полікарпу авторство новозавітних текстів, близьких за мовою і стилем до «Послання до Филип’ян», а саме: першого і другого послань до Тимофія, а також послання до Тита (т. зв. пастирські послання).

Опрацювала Зоряна Гладченко

Джерело: https://parafia.org.ua/biblioteka/